Najczęściej zadawane pytania

FAQ (frequently asked questions) to dział zawierający najczęściej zadawane pytania przez użytkowników każdego serwisu internetowego.

faq

O FAQ – frequently asked questions – FAQ

FAQ są zbiorami często zadawanych pytań i odpowiedzi na nie. Mają na celu udzielenie danemu użytkownikowi serwisu internetowego pomocy bez konieczności angażowania do tego jakichkolwiek osób.

JAK PRAWIDŁOWO ZAPAKOWAĆ NEGATYW DO WYSYŁKI?

Aby przesłać bezpiecznie do nas swój negatyw, musisz go odpowiednio spakować. Najlepiej umieść film w woreczku strunowym. Wydrukuj też koniecznie potwierdzenie zamówienia, które dostaniesz od nas na swojego maila po sfinalizowaniu zamówienia. Następnie film wraz z wydrukowanym zamówieniem włóż do pudełka lub koperty ochronnej (z bąbelkami). Prześlij całość (na swój koszt) pocztą lub kurierem na nasz adres:

Tetenal Polska Sp. z o.o.
WYWOLAJFILM.PL
40-203 Katowice, ul.Roździeńskiego 188 b

W przypadku wysyłania do nas aparatów jednorazowych zalecamy owinąć aparat w folię bąbelkową. Następnie umieścić aparat w pudełku tekturowym o odpowiedniej wielkości.

W sytuacji gdy przesyłka zaginie, wywolajfilm.pl zwraca wyłącznie koszty swojej usługi. Cena filmu oraz jego przesyłki do nas, nie podlega rekompensacie!

JAKIE TYPY FILMÓW MOGĘ U WAS WYWOŁAĆ?

Obecnie nasza firma wywołuje jedynie filmy typu 135 (tzw. mały obrazek) oraz typ 120 (tzw. średni format) i tylko negatywy kolorowe. Wyjątek stanowią negatywy Ilford XP2 135/120 (to film czarno-biały dedykowany do kolorowego procesu C-41).

Nie wywołujemy filmów typu: 220, 110, 126, 127 oraz APS (IX240).

W przypadku gdy zostanie wysłany do nas typ filmu, którego nie wywołujemy należy się liczyć z faktem odesłania negatywu na adres zwrotny klienta – NA JEGO KOSZT. Kwota zapłacona za usługę wywołania filmu zostanie pomniejszona o koszt doręczenia i zwrócona na konto klienta!

CZY WYWOŁUJECIE TEŻ FILMY CZARNO-BIAŁE?

Niestety nie świadczymy takich usług. Wywołujemy tylko negatywy kolorowe wszystkich producentów, które przystosowane są do obróbki chemicznej w negatywowym procesie C-41.

Wyjątek stanowią negatywy Ilford XP2 typ 135 lub Ilford XP2 typ 120 (to film czarno-biały dedykowany do kolorowego procesu C-41).

JAKIE ZNACZENIE MA WIELKOŚĆ ZESKANOWANEGO NEGATYWU?

Wielkość zeskanowanego negatywu jest jednym z najważniejszych parametrów decydujących o tym jak duże zdjęcie otrzymamy. Standardowo usługa wykonywana jest przy użyciu skanera Fuji Frontier SP3000, a negatywy małoobrazkowe skanowane są tak aby uzyskany obraz miał wielkość około 1200×1800 pikseli, a więc jest odpowiednikiem zdjęć cyfrowych wykonanych aparatem o matrycy 2.1 megapikseli. Takie zdjęcie pozwala na wykonanie odbitki lub wydruk w formacie 10×15 cm bez utraty jakości.

Można też wybrać opcję skanowania w podwyższonej klasie jakości. Maksymalna wielkość wynosi wtedy około 2400×3600 pixeli, która gwarantuje uzyskanie obrazu wielkości 8.5 megapikseli. Zdjęcia tej wielkości pozwolą na wykonanie odbitki lub wydruk w formacie 20×30 cm.

Poznaj klasy jakości skanu negatywów typu 135

Trochę inaczej przedstawia się sprawa skanowania filmów typu 120 (tzw. średni format). Usługa ta wykonywana jest przy użyciu skanera Nikon 9000ED, a rozdzielczość skanowania waha się od 1000 do 2500 dpi. W zależności od zastosowanej matrycy aparatu średnioformatowego oraz zastosowanej rozdzielczości skanowania otrzymujemy różne rozmiary plików wyrażone w pikselach. Dla przykładu dla matrycy 6×9 możemy otrzymać obraz wielkość od 2363×3544 do 5906×8859 pikseli. Pozwala to nam uzyskać doskonałej jakości wydruki w formacie od 20×30 do 50×75 cm bez jakiejkolwiek utraty na jakości samego wydruku jak i na odwzorowaniu naszego obrazu.

Poznaj klasy jakości skanu negatywów typu 120

 

CZY WYWOŁUJECIE SLAJDY?

Niestety nie oferujemy takiej usługi. Obecnie praktycznie nie produkuje się już odczynników chemicznych E6 w wersji 6-kąpielowej. Właśnie ta odmiana była stosowana w maszynach do wywoływania slajdów jak minilaby Noritsu R410 czy R420.

Można jeszcze kupić tzw. samodzielne zestawy chemii do E6 ale są to wersje 3-kąpielowe i nie nadają się do minilabów przeznaczonych do wywołania slajdów. Nie jest to prosta rzecz do wykonania ale tym, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej polecamy ten artykuł »».

W JAKI SPOSÓB WYWOŁUJECIE NEGATYWY?

Do wywoływania negatywów barwnych w procesie C-41 używamy specjalnie dedykowanych minilabów Noritsu QSF-V30 oraz QSF-T15. To bardzo dobre i sprawdzone maszyny po generalnym remoncie, przywrócone do niemal fabrycznego stanu. Jako odczynników używamy chemii Tetenal. To jedna z najstarszych firm fotograficznych na świecie, produkująca od niemal 200 lat bardzo dobrej jakości odczynniki do fotografii.

Wywoływanie materiału światłoczułego w procesie C-41 w uproszczeniu przebiega następująco:

  1. Negatyw trafia do kąpieli wywołującej, gdzie powstaje obraz jednocześnie srebrowy (czarno biały) i barwny. Zachodzące reakcje komponentów barwnikowych z utlenioną (przy reakcji redukcji naświetlonych halogenków srebra do srebra metalicznego) postacią substancji wywołującej, powodują ujawnienie naświetlonego na negatywie obrazu barwnego.
  2. Kąpiel w odbielaczu przekształca obraz ze srebra metalicznego w halogenki srebra, a pozostawia obraz barwny.
  3. Kolejny krok to kąpiel materiału w utrwalaczu. Tam halogenki srebra przekształcone w odbielaczu oraz halogenki nienaświetlone i niewywołane w wywoływaczu, przekształcane są na rozpuszczalne w wodzie sole srebra.
  4. Zamknięcie procesu następuje poprzez dokładne wypłukanie pozostałych soli srebra oraz substancji chemicznych czystą wodą.
  5. Ostatnim etapem jest kąpiel w stabilizatorze. Zawiera on głównie substancje zmniejszające napięcie powierzchniowe wody co sprawia, że przy suszeniu na filmie nie pozostają osady z wody.

Wszystkie roztwory muszą mieć utrzymywane ściśle określone stężenie oraz temperaturę. Jest to potrzebne celem zapewnienia optymalnych i powtarzalnych parametrów obrazu uzyskanego na wywołanym materiale światłoczułym.

Jak widać to wieloetapowy oraz długi proces o znacznym stopniu trudności i skomplikowanej procedurze. Z tego też powodu najlepiej pozostawić to zawodowcom. Profesjonaliści dysponują odpowiednim sprzętem i bez problemu poradzą sobie z wywołaniem naszego negatywu.